КНСБ призова за промени, които да защитават работещите от вкъщи. Трябва да се уреди законодателно правото на изключване на работника след края на работния ден, да има промени, свързани с гарантиране на безопасността при работа, както и да се гарантира, че работодателите плащат разходите за работа от дома, което в момента не се случва. Лидерът на КНСБ Пламен Димитров заяви още, че много от промените могат да се случат през колективното трудово договаряне, но за за правото на изключване е необходимо законодателно уреждане.
Според Димитров има склонността на самоексплоатация на работещите от вкъщи, наблюдават се и депресивни състояния.
От КНСБ дори смятат, че в колективните трудови договори могат да се заложат и компенсаторни механизми под формата на допълнителни почивки и отпуски за хората, които работят допълнително от вкъщи.
1572 сигнала, свързани с нарушаване на трудови права, са подадени през 2020 година в КНСБ. Най-голям дял са свързани с неизплащането на работни заплати – 25 на сто, следвани от сигнали, свързани с работното време, почивките и отпуските – 24,7 на сто, за неспазване на осигурителните права – 19,3 процента, за колективното трудово договаряне – 14,7 на сто и др.
Продължава да е голям процентът на нарушенията, свързани със сумираното изчисляване на работното време.