Предполага се, че близо половината българи страдат от хронична венозна болест, заяви проф. Веселин Петров, председател на Българското национално дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология. Той поясни, че болестта се среща до три пъти по-често сред жените.
От всички, страдащи от заболяването, 62 на сто не са лекуват изобщо, а само около един процент се обръщат към лекар и получават терапия.
Заболяването отнема около два процента от бюджетите за здраве, а заради застаряването на населението броят на пациентите в световен мащаб ще нараства. Хроничната венозна болест е едно от най-разпространените заболявания в развитите страни, допълни проф. Петров.
Напълняването е сред основните рискови фактори за развитие на болестта. Заради пандемията от COVID-19 посещенията при лекар се отлагат и пациентите остават недиагностицирани. А обездвижването също е една от причините за появата на хронична венозна болест. При 87 на сто от пациентите с венозна болест симптомите са се появили преди повече от година преди диагностицирането й.
Хроничната венозна болест е прогресиращо заболяване и може да доведе до сериозна инвалидизация, посочи проф. Марио Станкев, директор на Националната кардиологична болница.