Всяка година над 2000 деца в България са изоставени от родителите си. Въпреки опитите да бъдат изведени от домовете, това все още не е напълно реализирано.
Една от големите пробойни на приемната грижа е подборът на приемни родители. Ако няма критичен и достатъчно обстоен подбор, това дава вероятност да се случат точно такива неподходящи приемни семейства, които след това се налага да извеждат детето.
Трябва да има подбор и обучение, смятам, на тези хора. Може би и контрол. Може би и координация какво точно се случва. Информация от самото дете как се чувстват, казва пред БНТ Любка Иванова – социален работник.
След навършване на пълнолетие, момичетата и момчетата напускат Центъра за настаняване от семеен тип. При психически разстройства, деменция или физически увреждания, те могат да бъдат настанени в Центрове за възрастни хора. Останалите, които нямат проблеми, могат да кандидатстват за настаняване в преходно жилище. В него те могат да останат до 3 години.
Миналата година 1200 младежи, които учат са се регистрирали в бюрата по труда. Половината от тях са започнали работа.
Това, което придобива все повече популярност, включително и сред бизнеса е дуалното обучение. То е приложимо за всички ученици, независимо дали са в професионална гимназия или в общообразователна такава. Това е обучение на работното място с придобиване на професия. Това се финансира от държавата, в този смисъл апелираме и към работодателите да се възползват от тази възможност. За обученията се поемат разходите за обучения, плюс стипендии, ако са безработни лица на самите лица, транспортни разходи, ако живеят в друго населено място, обяснява Кремена Калчева от Агенция по заетостта.