С пет на сто е намалял броят на професионалистите по здравни грижи у нас през 2020 г. спрямо 2016 г, сочи доклад на Националния статистически институт. Отчасти това се дължи на ниското възнаграждение, непривлекателните условия на труд и голямото пренатоварване.
В България има устойчив недостиг на медицински сестри. У нас те са 440 на сто хиляди души население, докато в страните от ЕС медицинските сестри са 840 на сто хил. души население.
Средното заплащане на жените в сферата на здравеопазването е с около 30 на сто по-ниско от това на мъжете и това е резултат от по-голямото им процентно разпределение, именно в сектора на професионалистите по здравни грижи и по-големият брой мъже, които заемат високи ръководни длъжности в здравеопазването.
Най-ниската работна заплата в сферата на здравеопазването трябва да е с 20 на сто по-висока от минималната работна заплата. Ако се приеме минималната работна заплата от 1 януари догодина да стане 764 лв., каквото е предложението на КНСБ, то стартовата заплата на санитар трябва да е 917 лв., а на професионалист по здравни грижи 1804 лв.