Колекция от дамски портрети, направени във варненски фотоателиета в края на XIX век, показа Регионална библиотека „Пенчо Славeйков”. Фотосите от дигиталната колекция бяха публикувана по случай 8 март.
В България първите модерни фотоателиета се появяват в края на XIX век и принадлежат на пристигнали от Виена фотографи. Те били поканени лично от Фердинанд, за да заснемат с добра техника български градове и области. Освен прекрасните пейзажи, до днес са съхранени и много портрети на български граждани. Като придворни фотографи те са имали привилегията да заснемат елита на страната.
Интериорът изобилствал от типичен за времето разкош – богато изрисуван фон с различни пейзажи – морски бряг, стени на средновековни замъци, изображения на диви животни и растения. В декора се откроявали бутафорни мраморни колони и ажурни парапети; стените били драпирани с красиви тъкани, а подовете били застлани с меки килими.
Често клиентите били заснемани седнали на специални канапета до красиво аранжирана масичка с вази с цветя, книги или клетка с птица.
На клиентите, изчаквайки реда си, се предлагало да разгледат албум с образци на снимки, изработени във фотоателието. Някои фотографи наемали дори стилисти и гримьори. Славата на едно ателие зависела от капризите на модата, местонахождението и, разбира се – рекламата.