Няколко черноморски държави обединяват усилията си за провеждане на цялостно научно изследване на рапаните. То обхваща над 300 тралирания и ще представи оценка на изобилието, разпределението, размера и възрастовата структура на популацията на рапана в Черно море, информират от Института по рибни ресурси, базиран във Варна.
Съвременните оценки разкриват, че рапанът се експлоатира над оптималните граници. Изследването трябва да даде отговор на въпроса до какви нива следва да се поддържа биомасата на подобни видове, така че да се намалят вредите върху екосистемата, но да се запази възможността за промишлена експлоатация.
Рапанът е морски охлюв, навлязъл в Черно море през 1946 г., пренесен от западната част на Тихия океан чрез биообраствания по корабите. Развива се успешно благодарение на изобилния хранителен ресурс, липсата на конкуренция и локални хищници. Паралелно с разпространението на инвазивния вид настъпва драстично понижаване на количествата на стриди и миди, които му служат за храна.
Първо в Турция, а след това и в останалите черноморски страни започна период на интензивен рапаноулов след оформянето през 80-те години на печеливш пазар за новия вид – Южна Корея, Япония и Китай заплащат високи цени за замразеното и преработено месо на рапана. Така, след като първоначално е считан за вредител в Черно море, днес рапанът е обект на износ и генерира многомилионен приход за крайбрежните страни от региона.