През миналата година от възможностите на 10-те здравни програми на Община Варна са се възползвали 2699 души, съобщават от дирекция „Здравеопазване“.
С цел развитие и възпитание на здравна култура и в подкрепа на гражданите Общината ежегодно поддържа комплекс от профилактични програми, които са безплатни и обхващат социалнозначими заболявания, характерни за различни възрастови групи.
През програма „Хипотерапия на деца с увреждания и проблеми в развитието” са преминали 41 малчугани с увреждания и проблеми в развитието. Извършени са 335 индивидуални хипотерапии.
През програмата „Скрининг на заболявания на щитовидната жлеза“ са преминали 681 граждани, като при 304 от тях е открита патология. При 11 от жените проблемите са свързани със злокачествени образувания.
„Скрининг на заболявания на белия дроб“ е обхванала 519 души. На всички е направено ФИД (функционално изследване на дишането), при 34% се е наложило извършване на рентгенография за прецизиране на диагностиката и лечението, 31% от обхванатите от програмата са преболедували Ковид-19. дроб, като пациента своевременно е насочен към онкологична комисия.
По програмата „Скрининг на очни заболявания“ са прегледани 104 деца от 2 детски градини, и 51 малчугани са посетили на място лечебното заведение. На 56 деца е открито отклонение на зрителната функция, на 52 са извършени допълнителни изследвания, като при 34 от тях са открити нарушение на зрението и са предприети мерки по лечението им.
По „Профилактика на рака на гърдата“ са изследвани 254 жени. На 32 от тях са открити термални нередности, като 27 са консултирани и изследвани на ехограф и насочени за лечение.
В рамките на „Комплексно постковид проследяване“ са прегледани 303 варненци. Извършени са различни изследвания, а на всички пациенти с установени отклонения от нормата е назначено лечение и са дадени съвети за последващо поведение.
По „Психосоциална подкрепа на лица, зависими от психоактивни вещества” са извършени 1473 консултации на зависими от психоактивни вещества, на техни близки и роднини. В условията на извънредна епидемиологична обстановка се отчита увеличение на случаите на новодиагностицирани пациенти със зависимости и повишаване нивата на злоупотреб.
„Грижа за деца с диабет и редки заболявания“ е обхванала 64 деца с диабет, посещаващи детски и социални заведения и училища. За всяко от тях е изготвена програма, свързана с поведението на медицински специалисти, педагози и родители при ежедневната им грижа и адекватно поведение при повишение/понижение на кръвната захар и свързаните с това състояния.