Представителните на национално равнище работодателски организации искат спешно свикване на Консултативния съвет за национална сигурност и среща с премиера Кирил Петков. Настояването им е заради „изключително тежката ситуация с цената на електроенергията”.
Според бизнеса предложените мерки от страна на министъра на енергетиката не са работещи в променената ситуация, като предложението за таван на компенсиране на енергийните разходи ще има „опустошителни последици за икономиката ни”.
„Ситуацията около цената на електроенергията за небитовите потребители е много по-заплашителна за икономиката ни спрямо финансовата криза, започнала през 2009 г. Очаква се средната цена за месец декември т.г. значително да превиши тази за ноември, а офертите на съседни европейски пазари и сделки на пазара „Двустранни договори“ на българската електроенергийна борса за първите два месеца на 2022 г. са за над 700 лева/MWh”, заявяват от работодателските организации. Те не изключват средните цени да надхвърлят и 1000 лева за мегаватчас.
„Необходими са изключително бързи, концентрирани и съгласувани действия на държавните институции, за да се избегне вероятността много от първоешалонните и структуроопределящи предприятия да не подновят работа в началото на 2022 г., което пък би довело и до верижен ефект”, заявяват още организациите.
Исканията на българските предприятия са за компенсиране на 75% от разликата между действителната пазарна цена за съответния месец и цената по мораториума за бита.
Кризата с цените на енергията засегна европейските страни, като през последните месеци стойностите им са се повишили над пет пъти. „Продължаващата вече няколко месеца ситуация се отразява сериозно на конкурентоспособността и рентабилността на енергоемките сектори, при които разходите за енергия съставляват висок дял от производствените им разходи. Това принуждава редица предприятия да съкратят работници и/или временно да затворят заводи”, обясняват още организациите.