Предпроектното проучване за трасето на електрическия влак във Варна трябва да приключи до края на март. Проучването е възложено на варненската компания „Спато“, която спечели обществената поръчка на стойност близо 200 000 лева без ДДС.
Според техническото задание трасето на така нареченото леко метро трябва за започва от летището и да достига до жп гарата във Варна. Отклонения са предвидени до бъдещата индустриалната зона в Аксаково и към курортните комплекси на север от морската столица.
В основната си част железницата се предвижда да бъде надземна. В някои от пътните възли ще бъде направена плитко под земята. Поради това се води като леко метро.
Градската железница съществува като проект и е била заложена в Общия устройствен план на Варна още преди 1990 г. В последния ОУП на Варна има заложено изграждане на алтернативен градски транспорт под формата на леко метро.
Проектът има и минуси, но плюсовете са повече. Това коментира пред Дарик Стоян Бончев – създател на Фейсбук групата „За релсов транспорт във Варна”. Тя се появи веднага след като стана ясно, че Варна ще се състезава с Бургас за пари за железницата от Брюксел. Посочената цел на групата е развитие на релсов транспорт във Варна по правилен и адекватен начин.
Според Бончев, който определя себе си като любител на релсовия транспорт, минусите на проекта са високата първоначална инвестиция и неудобството за гражданите при строежа. Това неминуемо ще създаде задръствания, особено при разширяване на бул.”Цар Освободител”, край който се предвижда да е основното трасе на лекото метро.
Дългосрочно плюсовете на електрическия влак обаче са повече. Железопътният транспорт се е доказал в Европа като бърз, евтин и екологичен. Предвидим е, защото се движи по собствено трасе и няма как да попадне в задръствания. Освен това може да се създаде хомогенна връзка с останалите видове градски транспорт.
Според общинската администрация, индикативната стойност на трасето на електрическия влак, както и на подвижния му състав ще станат ясни едва след изработването на проекта.
В предпроектните проучвания за изграждане на „леко метро” във Варна да бъдат ангажирани урбанисти, архитекти и ландшафтни специалисти. За това вече призоваха варненски архитекти. Граждани пък настояват за широко обществено обсъждане на въпросите, свързани с бъдещата градска железница.