Разследващите смятат, че има три основни версии за причините, довели до падането на военния самолет в Черно Море. Първата е отказ на авиационната техника, втората – разрушаване на самолета от осколки от взрив и загуба на пространствена ориентация.
Разследващите обясняват, че пространствената ориентация в полет представлява сложна ментална дейност на летателния състав за постоянно поддържане на представата за положението на летателния апарат спрямо повърхността на земята, въздушни и наземни обекти.
Тази дейност се извършва успоредно с процесите пилотиране, навигиране, комуникиране и управление на системите. Илюзиите за пространствено положение в полет се дължат най–често именно на противоречивата информация, постъпваща за преработка в нервната система на човека.
Този тип катастрофи са сред най–смъртоносните в историята на авиацията и имат особена обществена значимост, тъй като е много трудно да се обясни на близките на жертвите защо технически изправен летателен апарат, управляван от квалифициран екипаж се е разбил.
Според комисията, разследвала инцидента, увеличаването на динамиката на сближение с целта чрез подаване на команди за увеличаване наскоростта до 800км/ч и намаляване на височината до 2000м, с цел да се осигури повече време за работа по мишената на фона на по–бързата ѝ загуба на височина, води до усложнени условия на полета. Съвместно с плавното снижение създава зрителна илюзия у пилота, че целта се намира над него.
Комисията счита, че тук ситуацията прераства в сложна, тъй като най–вероятно пилотът не е проконтролирал положението на самолета спрямо хоризонта преди започване на този маньовър, именно поради създадената у него зрителна илюзия.
Запасът от височина, който е притежавал самолетът след пуска на ракетата, е дала допълнителна увереност на пилота, че ще излезе безпроблемно от атака.
One comment
Pingback: И военният министър не откри пилотска грешка при разбилия се изтребител - Varna News