Част от Варненското златно съкровище, снимка: varna.news, архив

Възобновиха разкопките на Варненския халколитен некропол

След повече от 30 години бяха възобновени археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Екипът на археолога д-р Владимир Славчев проучи девет гроба, датирани от края на 5-то и началото на 4-то хилядолетие преди Христа, предаде БНТ.

В разкритите гробове са намерени различни съдове и сечива, изработени от керамика и кремък.

„Керамични съдове, имаме медно шило с костена дръжка, каменна брадва, направена от зелен камък“, коментира д-р Славчев.

Археолозите казват, че само едното от телата е намерено така, както е било погребано.

„Повечето от тях принадлежат на препогребани индивиди, тоест още в древността гробовете са нарушени, костите са извадени и след това са погребани наново“, заяви д-р Владимир Славчев.

Археолозите установяват, че при този ритуал най-отдолу е поставян черепът на починалия, а върху него останалите му кости.

„Не е е ясна причината за това препогребване, дали е иманярска намеса, дали разширяване на некропола и да кажем в централната част са предпочели да погребват по-видни представители на обществото“, заяви археологът.

Учените правят всичко възможно, за да датират с абсолютна точност новите находки. Самият некропол съществува в продължение на два века в края на петото и началото на шестото хилядолетие преди Христа. Все още не са ясни границите на халколитния некропола, но според археолозите е възможно той да се простира на площ от 13 декара.

Прочетете също

Студентка от Морско училище помага на ученици да кандидатстват в гимназия

В съвременния свят, където конкуренцията в образованието става все по-ожесточена, помощта и насоките за правилния …

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com