снимка: varna.news

Пристанище Варна – 115 години история

Пристанище Варна навършва днес 115 години от създаването си.

Началото на пристанищното дело у нас е поставено след Освобождението със съвместните усилия на няколко новосформирани държавни институции. През 1888 г. правителството взема решение за строителството на Варненското и Бургаското пристанище. Проектирано е съгласно актуалните тогава европейски изисквания за функциониране на едно съвременно пристанище, така че с известно разширение безупречно служи за пристанищна дейност през следващите 100 години.

Портът във Варна е строен по проект на френския архитект Адолф Жерар, проектирал и портовете в Марсилия, Буенос Айрес и Монтевидео. Започнато е от английски проектанти, които във времето са били заменени от Адолф Жерар и той завършва фактически проекта на пристанище Варна. С малки прекъсвания, строителството продължава около 10 години.

Открито е тържествено на 18 май 1906 г. Денят не е избран случайно – това е именният ден на княз Фердинанд (на същата дата три години по-рано е открито и Бургаското пристанище). В церемонията са включени 23 военни и граждански кораби, от които 20 чуждестранни. На събитието са поканени 300 официални гости и целия дипломатически корпус у нас.

Събитието е приветствано с 21 топовни салюта, дадени от чуждестранни военни кораби и от разположена на кея брегова батарея. Отслужен е молебен от Варненския и Преславски митрополит Симеон.

Разходите, направени за строителството на Варненското пристанище, възлизат на над 7,5 милиона златни лева. Дължината на вълнолома е 1220 метра. Пристанището разполага с три кея – крайбрежен кей с дължина 380 метра, приморски кей с дължина 320 метра и малък кей за приставане на малки кораби (гемии) и лодки, обслужващи крайбрежния трафик.

С изграждането на модерното варненско пристанище българският внос и износ получават още една широко отворена врата към света. През 1906 г. тук пристигат 1296 български, 134 австро-унгарски, 77 английски, 71 германски, 131 гръцки, 5 италиански, 60 руски, 537 турски и  49 френски плавателни съда.

През 1906 и през 1907 г. през Пристанище Варна преминава около 20% от целогодишния износ на страната (из хрониката „Българските пристанища (1879–2014)” на Атанас Панайотов).

Много са интересните случки в историята на пристанище Варна. Там е работил човекът, вдигал най-голямата тежест в цялата известна история на земното кълбо. Докерът от Варна е държал на гърба си товар от 500 килограма кожи.

През годините е имало както трагични, така и комични случаи. При обработката на живи животни преди години животни са падали във водата и се е налагало докерите да ги гонят.

Многократно на дъното на пристанището са откривани и оръжия от войните. През 2002 година например, при удълбочаване на кея, стотонният плаващ кран е извадил мина от Първата световна война.

В годините след Втората световна война пристанище Варна има ключова роля в интензивната индустриализация на страната. През 1966 г. е построена Морската гара за обслужване на пътници. През 1974 г. влиза в експлоатация пристанище Варна-Запад, а само след две години е завършен дълбоководният канал море-езеро

Днес порт Варна е най-голямото и обширно българско пристанище, обработващо милиони тонове товари годишно. Заради износа на пшеница е наричано и зърнената врата на България.

Прочетете също

Студентка от Морско училище помага на ученици да кандидатстват в гимназия

В съвременния свят, където конкуренцията в образованието става все по-ожесточена, помощта и насоките за правилния …

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com