Първи сме в ЕС по пушене на цигари

Страната ни остава на първо място по тютюнопушене в Европейския съюзм, 39,4% българи пушат. Близо 32% от децата на възраст между 13 и 15 години посягат към цигарите.

Данните бяха представени по повод 31 май – Световният ден за борба с тютюнопушенето.

Лекарите алармират, че употребата на цигари е основна причина за появата на хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ).

Над 90 600 българи страдат от това заболяване, а броят им през последните години непрекъснато се увеличава. Честотата на заболяването у нас е значително над средното за Европа и обхваща над 10% от населението.

„Употребата на тютюн е причина за смъртта на 8 млн. човека всяка година в световен мащаб, а ХОББ засяга 1 на всеки 10 души над 40 години и е третата водеща причина за смърт в света. Статистиката сочи, че пушенето е причина за 8 от 10 смъртни случай, свързани с ХОББ“, каза търговският директор на посолството на Великобритания в България г-н Тим Буйсере, цитиран от БНТ.

Д-р Михаил Михов, председател на Дружеството на софийските общопрактикуващи лекари, обясни връзката между тютюнопушенето и появата на ХОББ: „Ако спрете цигарите преди 45-годишна възраст, може да намалите риска от развитие на ХОББ на 65-70. След 1 година опасността от исхемична болест на сърцето може да намалее с 50%, а след 5 години рискът от мозъчен инсулт може да се равнява на риска при непушачите“.

По думите на пулмолога доц. д-р Динко Вълев ХОББ е трета водеща причина за смърт в света. Приблизително 384 млн. имат ХОББ в световен мащаб, като 70% от пациентите с това заболяване може да са недиагностицирани. По данни на СЗО от 2019 г. ХОББ е водеща причина за смърт в България след исхемичната болест на сърцето, инсулта и хипертоничната болест на сърцето. Пациентите с ХОББ често имат и други заболявания, които могат да окажат влияние върху хода на заболяването​“, обясни д-р Вълев.

Прочетете също

Избирателната активност е малко над 20%

Избирателната активност към 16 часа в страната за изборите за Народно събрание е 20.44%., а …

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com