Застрахователят по “Гражданска отговорност” не дължи обезщетение на застрахования с нея водач при пожар в автомобила по време на движение, ако шофьорът е допринесъл за произшествието. Това реши Апелативният съд във Варна, потвърждавайки решение на Варненския окръжен съд.
Случаят е от 16 февруари 2017 г. Шофьорът заредил с газ на бензиностанция във Варна. Веднага след това той и спътничката му усетили мирис в купето, проветрили за кратко, но жената запалила цигара. В автомобила възникнало взривно възпламеняване и пожар. Двамата скочили в движение, а продължавайки пътя си, превозното средство ударило спрени на знак „Стоп” две коли.
Собственикът на автомобила – майката на шофьора – е имала валидна застраховка „Гражданска отговорност”. Пострадалият предявил иск за 50 хиляди лв. като обезщетение за претърпени неимуществени вреди вследствие на произшествието и за сумата от 190 лева – обезщетение за имуществени вреди /разходи за лечение/.
Съобразно разпоредбите на Кодекса за застраховането, пострадалият при произшествието водач на застрахования автомобил е имал качеството на застраховано лице. Пострадалият водач на увреждащото МПС обаче е изключен от кръга на лицата с право на обезщетение в случай, че има вина за произшествието.
Колата е била с допълнително монтирана газова уредба. Изменението в конструкцията е било отразено в свидетелството за регистрация. Монтажът на бутилката и тръбопровода обаче не съответствал на техническите изисквания за регистрация. Допусната е била употреба на съда под налягане без налично аварийно отвеждане извън автомобила при пропуск на газ и присъединяване на тръбопровода, показва експертиза по делото.
Вещите лица са категорични, че причина за възникване на пожара е съчетанието между пропуска на газ и възпроизвеждането на открит пламък след запалването на цигара. Според заключението, техническите правила за пожарна безопасност не са били спазени.
Съдебният акт подлежи на касационно обжалване.