Калин Вельов във Варна

Калин Вельов във Варна: Културата трябва да получи необходимото внимание

Народният представител и известен музикант Калин Вельов проведе маратон от срещи във Варна с хората на културата и изкуството, с актьори и изпълнители, както и със свободни артисти.

Морската столица е 12-та поредна спирка на депутата Вельов през последните няколко месеца, за да може в живи контакти да чуе проблемите и притесненията в сектора  в условията на  пандемия. „Културата трябва да бъде изведена приоритетно като образованието и да вървят ръка за ръка, както винаги са били заедно през вековете“, смята Калин Вельов.

Той и колегата му депутат от ГЕРБ д-р Емилия Милкова се надяват това, което правят, обобщят и анализират, да се превърне в програма за развитието на културата и бъдещото управление да я разпознае като нещо много съществено и важно. Резултат на съвместните им усилия беше вдигането на бюджета с общо 15 на сто за регионалните библиотеки за 2021 г.

В сектор „Култура“ има разнородни интереси спрямо това дали е общинска структурата, дали е държавна, дали се касае за свободни артисти, фолклорни ансамбли и т.н. Свободните артисти са най-засегнати в тази ситуация, тъй като не могат да разчитат на друга подкрепа, освен програмите през 2020 г. на правителството за 22 млн.лв, но като цяло картината продължава да бъде тежка. Беше разискван проблемът , свързан с рестрикцията за 30 % публика  в пандемична обстановка,  намаляване на цената на  билетите, а наемът е редуциран само с 20%, като разликата между приходи и разходи става огромна. Собствениците на културни пространства, които ги отдават под наем, трябва да проявят по-голямо разбиране, смята Калин Вельов.

Представители на фолклорни ансамбли във Варна настояват държавата да ги припознае като движимо културно наследство и нормативно фолклорът, който съхранява автентичните традиции, да стане защитена професия и институция.Калин Вельов във Варна

Театралите от ТМПЦ –Варна и Държавния куклен театър в града, които са едни от водещите културни институции в страната, поставиха проблема с уравниловката в делигираните бюджети, въпреки разликата в дейността, както и за по-тясна връзка между училището , детската градина и театъра, между културата и образованието.

Трудна е поддръжката на националните културно-исторически паметници, резервати към музеите , като например  Римски терми, Петрич кале, Аладжа манастир, които  при пандемия носят все по-малко приходи от туристите, за да могат да се осигурят средства в укрепването им. Работещите в музеи и галерии смятат, че е справедливо ако има промяна в Закона за местните данъци и такси, за да  не се плаща такса смет от културните средища, като институциите на официалните вероизповедания, например.

Бюджетът за култура, който през 2010 г. е бил малко над 102 млн. лева, през 2021 г. е увеличен над два пъти и половина и е вече 250 млн. лева плюс 30 млн. лева за кинопродукции, припомниха депутатите и членове на общинската комисия „Култура и медии“.

В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ двамата пробваха новата услуга чрез първия в страната библиомат за безконтактно вземане на книга в условията на пандемия.

Прочетете също

Студентка от Морско училище помага на ученици да кандидатстват в гимназия

В съвременния свят, където конкуренцията в образованието става все по-ожесточена, помощта и насоките за правилния …

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com