Искат отговори от партиите

Обединението за честни избори, чиито членове са редица неправителствени организации, активисти, журналисти и изследователи, инициира отворено запитване към всички политически партии, представени на националните и европейските избори на 9 юни.

Точно една седмица преди вота, смятаме, че обществото търси от партиите гаранция и доверие в изборния процес, казват от организацията.

Неустойчивата политическа обстановка в годините след 2020 г. значително повиши в дневния ред на обществото значението и тежестта на изборните нарушения, контролирания и невалиден вот. Честите изменения на Изборния кодекс, както и скандалите, свързани с машинния вот на изборите през октомври 2023 г., създадоха масово и устойчиво недоверие в изборния процес – феномен, който доказано подкопава демократичните основи на всяко общество.

Машинният вот беше въведен, наред с други аргументи, и за да ограничи невалидните бюлетини – автентични или плод на манипулация в процеса на броенето – след като броят им на местните избори през 2019 г. за първи път надхвърли 15%, а в цели три области дори достигна 20%, което беше безпрецедентно. Промяната имаше ясен ефект, но след бламирането на машинния вот на последните местни избори, процентът невалидни бюлетини отново нарасна и дори задмина предните нива с 15,46% средно за страната и 17% извън София.

Това ерозира доверието в представителността на изборния процес. Известни са и проблемите които съществуват с умората в членовете на изборните комисии и администрация, както и масовите грешки при пренасяне на резултати в секционните протоколи.

Тези обстоятелства, на които станахме за пореден път свидетели през 2023 г. бяха  предизвикани от изтощително дълъг изборен ден и изключително усложнени (на базата на световната практика) секционни протоколи, особено когато предстоят да бъдат с два метода за гласуване, два избирателни списъка и общо четри урни в около 10 000 секции в страната и чужбина. На места последните избори бяха касирани, а дори в София беше заведено съдебно дело, оспорващо резултатите.

Централната избирателна комисия все още отказва пълноценен анализ, за какъвто обществените организации настояват от години, под предлог, че Народното събрание не им е вменил това задължение със нарочен закон – въпреки че имат законово задължение да гарантират най-високите международни стандарти. Този феномен се развива и на фона на критично ниско доверие в самия политически процес като резултат от честите кризи и смени на правителства. България е изправена пред трайно отпадане на избиратели от демократичния процес, което носи висок социален риск.

Прочетете също

Студентка от Морско училище помага на ученици да кандидатстват в гимназия

В съвременния свят, където конкуренцията в образованието става все по-ожесточена, помощта и насоките за правилния …

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com