Не всички сгради в България се нуждаят от изваждането на технически паспорт, разкри инж. Снежана Милева, председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, Регионална колегия – Варна. Това са обектите, въведени в експлоатация след 1 януари 2007 година, и те притежават този документ.
Наближава срокът за изготвяне на паспорти за жилищните сгради
По-голямата част от жилищните сгради, строени до тази дата, обаче нямат технически паспорт. Той е правен на тези, които през последните години са били санирани по държавната програма, но другите, ако етажната собственост не е инициирала изваждането му, не притежават такъв документ.
Инж. Милева допълни, че технически паспорт се издава на всеки отделен обект. Това означава, че в един имот, в който има две сгради, долепени една до друга, между които има фуга, или в един двор има два обекта, то за всеки от тях ще трябва да бъде направен отделен документ.
Експертът успокои, че изваждането на паспорт на обект няма да задължи собствениците да премахнат незаконното остъкляване на балконите, което е масова практика у нас.